Serwisowe lokalizatory uszkodzen elementów elektronicznych - Specjalistyczne Testery, Przyrządy i Systemy Pomiarowe

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

Serwisowe lokalizatory uszkodzen elementów elektronicznych

PRZYRZADY POMIAROWE

LOKALIZATORY USZKODZEŃ - DIAGNOSTYKA UKŁADÓW
Wyspecjalizowane urządzenia diagnostyczne do lokalizacji uszkodzonych elementów na płytkach PCB. Działają one w oparciu o technikę Analizy Sygnatur Analogowych (ASA), jest to technika umożliwiająca skuteczne lokalizowanie uszkodzonych elementów na płytkach drukowanych. Dotyczy to zarówno elementów analogowych takich jak diody, oporniki, tranzystory, kondensatory i inne elementy dyskretne, a także elementów cyfrowych: procesory, pamięci itp.

Jak działa TESTER ?

Elementy analogowe, Układy Scalone Analogowe, Cyfrowe
Tester ASA zawiera wyspecjalizowany generator napięcia / prądu
sygnału testowego. Operator podłącza sondę testowę do różnych punktów badanego układu. Tester ASA wyświetla charakterystykę U/I (napięcie / prąd) w punktach układu elektronicznego, co pozwala Operatorowi ocenić czy wyświetlana charakterystyka jest prawidłowa, a wskazywane wartości elementów podłączonych do danego węzła odpowiadają wartościom elementów wlutowanych na płytkę. Ocena sprawności elementów może być wykonywana automatycznie przez tester na podstawie zapisanych uprzednio w pamięci charakterystyk dobrej płytki. Badanie jest całkowicie bezpieczne, ponieważ napięcia i prądy którymi są pobudzane punkty układu są ograniczone i na tyle małe, że nie stanowią zagrożenia dla badanych układów, nawet gdy napięcie (SEM) z generatora testowego przewyższa dopuszczalne napięcie pracy badanych elementów. Duża oporność wewnętrzna generatora chroni badane układy przed przepływem nadmiernego prądu.

Element USZKODZONY ma zawsze inną charakterystykę niż element SPRAWNY !


Operator
może dokładniej zbadać wytypowany element. Tester ASA określa automatycznie schemat zastępczy obwodu, mierzy i wyświetla wartości elementów podłączonych do danego punktu pomiarowego. Testy nie wymagają podawania zasilania na badaną płytkę.


Sygnatura ASA dla pojemności (C). Doskonała diagnostyka wyschniętych kondensatorów elektrolitycznych

Sygnatura diody, podobnie choć z dwoma zagięciami będzie wyglądała sygnatura diody Zenera, TVS...

Sygnatura dla rezystancji (R), nachylenie charakterystyki odpowiada wartości rezystancji

Sygnatura dla indukcyjności (L, nasycona)

Tester - lokalizator uszkodzen ASA pozwala na diagnozowanie płytek PCB nawet w sytuacji gdy nie posiadamy pełnej dokumentacji technicznej naprawianego urządzenia. Testery ASA są z powodzeniem stosowane w serwisach elektronicznych zajmujących się naprawami sprzętu cywilnego i wojskowego. Wykorzystywane są także w produkcji do szybkiego testowania poprawności montażu elementów elektronicznych.

Zazwyczaj warsztaty serwisowe gromadzą sygnatury ASA (charakterystyki) dobrych układów, tak aby potem w przypadku konieczności dokonania kolejnej naprawy można było szybko porównać sygnatury układów z uprzednio zapamiętanymi charakterystykami działającej płytki.

Testery ASA nie są cudowną receptą na naprawy dowolnych uszkodzeń, nie pozwolą na diagnozowanie uszkodzeń struktury wewnątrz skomplikowanych układów jak mikroprocesory. Zgodnie ze statystykami uszkodzeń układów elektronicznych ok. 80% uszkodzeń ma charakter "katastroficzny" trwale zmieniający charakterystyki elementów.

Jednak jak pokazuje STATYSTYKA ok. 80% uszkodzeń układów elektronicznych powstaje na skutek przepięć, za dużych prądów, zbyt dużych napięć przyłożonych choćby chwilowo wyprowadzeń urządzeń (układów, płytek), które mają styczność ze światem zewnętrznym (otoczeniem). W rękach sprawnego pracownika serwisu Lokalizatory ASA pozwalają na zdecydowane skrócenie czasu naprawy i zmniejszenie kosztów. Dodatkowo istnieje możliwość diagnozowania elementów elektronicznych, które są zużyte i w niedługim czasie mogą ulec uszkodzeniu !

Możliwość szybkiej, skutecznej diagnostyki 80% wszystkich uszkodzeń z którymi spotykają się warsztaty serwisowe, naprawcze, kalibracyjne i metrologiczne jest doceniana przez użytkowników na całym świecie.

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego