Tanie mierniki pola elektromagnetycznego - Testery, Przyrządy Pomiarowe, Zasilacze AC i DC, Komory

Przejdź do treści

Tanie mierniki pola elektromagnetycznego

EMC i BHP > Mierniki Pola EM
TANIE i DOBRE MIERNIKI NATĘŻENIA POLA

-  n i e   i s t n i e j ą

Nowe normy dopuszcalnego poziomu natężenia pola od 1.01.2020 znacząco podnoszą wartości natężenia pola np. do 61V/m, oraz gęstości mocy do 10W/m2. Oznacza to, że popularne i niedrogie miernki o zakresie maksymalnym np. do 11V/m nie będą mogły mierzyć pola w granicach obowiązujących norm (pomijamy też całkowicie sposób wykonywania pomiarów - m.in. całkowanie wartości mierzonej w określonym normami czasie...)  

Wszystkie tanie produkty posiadają wspólną cechę - ograniczony zakres pomiarowy, co oznacza, że miernik pokaże wartość "nasycenia" gdy Użytkownik będzie w polu bezpiecznym i w polu niebezpiecznym.

Przykład:
Odczyt na tanim mierniku:  20V/m, (bezpieczna)
Wartość rzeczywista: 100V/m  (NIEBEZPIECZNA)

Czyli znajdując się w polu określonym przez tani miernik jako bezpieczne, naprawdę możemy znajdować się w polu o bardzo wysokim natężeniu - niebezpiecznym, co daje: fałszywe poczucie bezpieczeństwa

Poniżej przykładowa charakterystyka taniego miernika - wykazująca ograniczenie maksymalnej wskazywanej wartości w stosunku do rzeczywistej, wielokrotnie większej wartości.


Dodatkowo do najważniejszego problemu przedstawionego na wykresie (obok), w tanich miernikach pola występuje wiele innych problemów, które w praktyce nie pozwalają na ocenę czy pole od np. bliskiej stacji bazowej (w której moc mogła zostać podniesiona w niedługim czasie po instalacji) nie przekracza norm zdrowotnych.

Tanie mierniki mają swoje miejsce na rynku wskaźników pola jednak do oceny bezpieczeństwa się nie nadają.

Charakterystyki Czerwona, Niebieska - wykazują silny efekt nasycenia przy pomiarze pola EM, wskazania są drastycznie zaniżone !

Charakterystyki Żółta, Zielona - poprawny wzrost wskazań przy wzroście natężenia pola EM
Wróć do spisu treści